Spolu s partiou sme sa už dávnejšie rozhodli zdolať Triglav, najvyšší vrch Slovinska a celých Julských Álp, spojený s východom slnka, a preto sme si 2 mesiace dopredu zajednali ubytovanie na Triglavskom dome na Kredarici (2515m). Nezostávalo už nič len čakať, či nám vyjde ideálne počasie.
Ako výstupovú bránu sme si zvolili Aljažev dom v doline Vrata a trasu Tominškova pot, ktorá je považovaná za jednu z tých náročnejších.
Prístup :
Turistická sezóna prebieha v Julských Alpách od júna do októbra a v túto dobu po troch hlavných výstupových trasách prúdi veľa turistov. K pádom dochádza zriedkavo.
Na vrchol vedie niekoľko trás rôznej obtiažnosti. Jedna z najbežnějších vedie od chaty Aljažev dom (1015 m n. m.) po tzv. Tominškovej ceste k chate Triglavski dom na Kredarici (2515 m n. m.) a ďalej na Malý Triglav (2725 m n. m.) a na samotný vrchol Triglavu (2864 m n. m.). Posledných asi 300 m výstupu je zaistených oceľovými lanami. Vzhľadom k veľkému prevýšeniu aj diaľke je obvyklý dvojdenný výstup (prví deň Aljažev dom – Triglavski dom a druhý deň Triglavski dom – Triglav a zostup na Aljažev dom). Niektorí zdatní turisti to stihnú aj za jeden deň.
Severná stena Triglavu :
K významným horolezeckým terénom patrí severná stena Triglavu, ktorá sa so svojou výškou 1500 m a šírkou okolo 3000 m radí k nejväčším alpským stenám. Poprvýkrát bola zdolaná v roku 1906 cestou Nemška smer (F. König, H. Reinl, K. Doménigg). V stene je veľa ciest aj tej nejvyššej obtiažnosti, vyhľadávaná je aj v zime (“evropská Patagonie”). Najkrajší pohľad na stenu je kúsok nad chatou Aljažev dom, která je dostupná automobilom.
Medzi klasické horolezecké cesty v severnej stene patrí ďalej Čopov pilier (Čopov steber), Skalácká cesta (Skalaška smer), Prusik-Szálay, Krátká Německá cesta (Kratka Nemška smer) a Bavorská cesta (Bavarska smer).