Krátky video zostrih z túry na Veľké Hincovo pleso, ktoré je najväčším a najhlbším plesom na slovenskom území. Z kamenistých brehov tohto pôsobivého ľadovcového plesa sa naskytá úžasný pohľad nielen na okolité štíty, ale možný je aj výhľad do Mengusovskej doliny.
Raritou tohto plesa je, že v ňom žije pstruh potočný – pleso je najvyššie položeným miestom jeho výskytu (hoci nie prirodzeného, pretože tu bol umelo “vysadený”) na Slovensku a pravdepodobne i v Európe.
Veľké Hincovo pleso (poľ. Wielki Hińczowy Staw, maď. Nagy-Hincó-tó, nem. Großer Hinzensee) je pleso v Hincovej doline. Je to najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Jeho hladina býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku.
Leží v Hincovej doline, ktorá tvorí jeden z najvyšších stupňov Mengusovskej doliny. Na západe sa nad plesom zdvíhajú steny Kôprovského štítu, na severe Čubriny a Veľkého Mengusovského štítu a na východe Východného Mengusovského štítu, Hincovej veže a Mengusovského Volovca. Na juh sa otvára Mengusovská dolina, ktorou sa v období 16. 6. – 31. 10. dostaneme k plesu po modrej značke od Popradského plesa za 1,5 hodiny. Vrátiť sa možno rovankou cestou alebo pokračovať cez Vyšné Kôprovské sedlo a Hlinskú dolinu do Kôprovej doliny.
Názov Veľkého Hincovho plesa i okolitých Hincových ôk a Malého Hincovho plesa, pravdepodobne, vyplýva z mena Hinco, t.j. Ignác. Ten, podľa ľudových povestí, mal v okolí plesa pásť ovce. Ponúka sa aj iné vysvetlenie. Je z čias, kedy baníci – haviari (hincovia) hľadali v tatranských dolinách zlato. Vynára sa aj predstava, že Hinco bol tajomný trpaslík, ktorý pomáhal baníkom pri dolovaní zlata. Hinco, možno, mohlo byť priezvisko muža, ktorý tu voľakedy hľadal zlatú rudu. V slovenskom menoslove je veľa rodov, ktoré dnes používajú toto meno.
prevýšenie cca 820m
dĺžka cca 18km
čas 7hod