Na Slovensku nám už na pár miestach nasnežilo. Všetkým skialpinistom pri pohľade na zasnežený Chopok či Chleb až poskočilo srdiečko. Všetci už len čakáme na poriadnu nádielku zimy a snehu.
A čo ty? Čo budeš robiť cez zimu? Už dlhšie poškuľuješ očkom po bláznoch, ktorí sa driapu na lyžiach popod lanovku v lyžiarskom centre, zatiaľ čo ty sa vyvážaš? Láka ťa to? Prečo nie! Veď skialpinizmus ti dá možnosť uniknúť z preľudnených zjazdoviek do tichej prírody hôr, lyžovať v neporušenom snehovom prašane i nezabudnuteľné scenérie zo snehom zaliatych štítov.
Pri skialpinizme rozhoduje každý gram. Keď ťaháte celú svoju výbavu dlhší čas hore kopcom, vtedy pocítite celú jej tiaž. A kde teda začať? Základom je dobrá skialpinistická výbava, ktorú tvoria skialpinistické lyže, viazanie a skialpinistické lyžiarky, pásy, pre začiatočníka najlepšie univerzálne (vhodné do väčšiny podmienok) a samozrejme paličky. Na začiatok budú stačiť aj teleskopické, ktoré si nastavíte podľa potreby. Pri šliapaní mimo zjazdovku by ste určite nemali zabudnúť na píšťalku, izolačnú hliníkovú fóliu a základnú lekárničku. Lavínová sonda, pieps a lavínová lopatka sú mimo upravovaných tratí nevyhnutnosťou. Sú to veci, ktoré vám či vašim priateľom dokážu zachrániť život.
Ako vybrať skialpinistické lyže?
Ako začínajúcemu skialpinistovi odporúčame výšku lyží v rozmedzí od brady po čelo podľa osobných schopností aj keď pri strmých zostupoch a rýchlych zmenách sú dlhšie lyže skôr nevýhodou. Ďalšou podstatnou podmienkou je hmotnosť lyží, podľa požadovanej úrovne výkonnosti, kde už pri sútažnom skialpinizme je hmotnosť výstroje (lyže, lyžiarky, viazanie) v úzkom vzťahu k podanému športovému výkonu a dosiahnutiu najoptimálnejších vlastností skialpinistickej výstroje.
Skialpinistické lyže musia zvládať všetky snehové podmienky. V hlbokom snehu potrebujú dobrý výtlak, na tvrdom snehu a zľadovatených zjazdovkách musia dobre držať a v rozjazdenom teréne zase rozhoduje dobrá ovládateľnosť. Moderné modely skialpinistických lyží spájajú všetky tieto vlastnosti. Takže na skialpinistických lyžiach si bez problémov zajazdíte aj na zjazdovkách.
Doporučujeme zvoliť si menšie lyže ako ste vy sám, s menším radiuosom, ktoré budú ľahšie držať a budú vhodnejšie na traverzy.
Ako vybrať skialpinistické viazanie?
Skialpinistické viazanie sa od toho normálneho odlišuje hmotnosťou a tým, že päta sa dá na výstup uvoľniť a umožňuje tak relatívne pohodlnú chôdzu. Na druhú stranu sa však musí dať zafixovať, aby sa na lyžiach dalo aj spúšťať. Okrem toho sú skialpinistické viazania vybavené stúpacími podporami, ktoré dosť uľahčujú výstup v strmom teréne.
Skialpinistické viazania sú kompatibilné so všetkými bežnými modelmi skialpinistických lyžiarskych topánok a manipulácia s nimi je takmer rovnaká ako pri bežných viazaniach.
Na skialpinistické viazanie sú kladené najväčšie kvalitatívne požiadavky od výrobcu na materiálové zloženie a technické prevedenie voči mechanickému namáhaniu. Najviac odporúčaní výrobcovia skialpinistických viazaní sú Dynafit, Fritschi, Silvretta, Naxo, Marker
Druhy skialpinistických viazaní
Princíp skialpového viazania Diamir je v tom, že má na päte ovládací výbežok alebo pätku. Pomocou neho sa nastavuje skialp viazanie na lyžovanie alebo na stúpanie, tým že sa viazanie prispôsobujeme sklonu svahu, po ktorom práve šliapeme. Pre freeridera je odporúčanou voľbou Diamir Freeride Plus
Dynafit TLT Radical vylepšená verzia modelu Vertical. Nový systém, vďaka ktorému nie je potrebné otáčať pätu viazania. Vďaka novým Torx skrutkám je namontovanie rýchle a pevné. Zadnú pätku možné posúvať + – 12,5 mm. Vďaka tomu je viazanie veľmi univerzálne a rýchlo nastaviteľné pre rôzne veľkosti topánok. Existujú 4 rôzne polohy (1 pre zjazd, 1 pre chôdzu po rovine, 2 pre chôdzu do kopca).
Dynafit Speed Turn nadväzuje na legendárny TLT Speed, ktorý bol najlepšou voľbou pre náročných skialpinistov po takmer dve desaťročia. Toto viazanie bolo pri všetkých výstupoch prakticky na každom zasneženom vrchole po celom svete.
Hagan Z02 je optimálne viazanie pre skialpinistov hľadajúcich ľahké a spoľahlivé klasické viazanie. Jednoduchosť ovládania a bezpečné vypínanie na úrovni zjazdových viazaní je zárukou spokojnosti. Našlapnutie päty je pohodlné a ľahko sa vypína.
Ako vybrať skialpinistické lyžiarky?
Pri hľadaní vhodného výstroja na skialpinizmus by ste mali najviac pozornosti venovať vhodnému výberu lyžiarok. Nakoľko sú chodidlá najviac namáhanou časťou, tak opakovaný pohyb výstupu a kladenia päty môže pri nesprávnom výbere veľkosti či vhodného typu lyžiarky, spôsobiť otlaky na mieste opory chodidla za prstami, alebo päte.
Doporučujeme nechať si na výber dostatok času a nekupovať lyžiarky v náhlosti. Najlepšie je si lyžiarky preskúšať chodením po predajni, výpadmi dopredu, či mi lyžiarka poskytuje dostatok pohodlia, či sa mi nešmýka päta v lyžiarke a hlavne dávať na svoj pocit vhodnej veľkosti a tvaru vášho chodidla. Netreba kupovať vačšiu veľkosť, ale presne na tvar a veľkosť chodidla, nakoľko šlapaním-používaním sa veľkosť papuče ešte zväčší o cca 1-1,5 cm čo môže mať za následok prípadnú tvorbu otlakov
Skialpinistické lyžiarky sú vyrábané aj s teplom tvarovateľnými papučami (možnosť tvarovania na dreve v elektrickej rúre na cca 15 min). Skialpinistické lyžiarky určené viac na výstup majú nižší komín, nižšiu papuču a menej klipsní max.3
Verím, že tento článok vás poriadne nakopol a už hľadáte na čom budete hopkať, keď nasneží.
Kompletnú skialp výstroj nájdete na webe – > www.horosport.sk alebo akciové ponuky na výhodné skialp sety v AdamSport-e